Horečka
Horečka je tělesná teplota vyšší než 38 st. Je častým příznakem infekčních onemocnění, ale může se objevit i bez závislosti na infekci. Horečku lze srážet buď léky obsahující paracetamol a ibuprofen nebo fyzikálně – chlazením. Můžeme použít zábal tělíčka nebo lépe vlažnou sprchu. Teplota po podání antipyretika klesá zhruba 1 hodinu po podání léku. Pak se může stát, že začne opět stoupat. V těchto případech můžeme teplotu srážet po 3 – 4 hodinách, kdy střídavě podáváme lék obsahující paracetamol s lékem obsahující ibuprofen.
Zábal – namočte ručník nebo plenu do vlažné vody a zabalte hrudník a bříško dítěte. Hlavu a končetiny nechte mimo. Zábal ponechte asi 15 min, poté dítě převlečte do léhkého pyžamka a jen lehce přikryjte.
Pokud má dítě vysokou horečku a ledové ruce a nohy, zábal neprovádějte, podejte napřed antipyretikum.
Rýma
Rýma se vyskytuje velmi často i u miminek. Při rýmě je důležité čistit dobře nos. Miminka neumí smrkat, ani si jinak uvolnit nos a špatně dýchají ústy. Proto je nutné hleny odsávat, nejlépe funguje odsávačka na vysavač. Odsát je potřeba, pokud se miminko pouští při kojení, protože si potřebuje dodechnout ústy a budí se ze spaní, protože nemůže dobře dýchat. Proto je dobré čistit nos před kojením a před spaním. Malým dětem se také lépe dýchá, pokud jsou ve zvýšené poloze – tzn. hlava výš než tělo. Zároveň děti potřebují spíš chladný a vlhký vzduch. K léčbě rýmy můžete použít roztoky mořské vody k proplachování nosu a kapky do nosu věku přiměřené.
Kašel
Kašel rozlišujeme na suchý – dráždivý, kdy dítě kašle hlavně v záchvatech a neprodukuje žádné hleny – a vlhký, kdy dojte k uvolnění hlenů a dítě je začne vykašlávat. Suchý kašel je možné tlumit kapkami, které jsou k dostání v lékárně, vždy s označením na suchý kašel. Na vlhký kašel lze použít léky na rozpouštění hlenů, které podáváme pouze přes den, nikdy na noc. Důležitý je vždy dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch v místnosti a nepřetápět.
Zvracení a průjem
Zvracení může být způsobeno infekcí trávicího traktu, v tom případě bývá provázeno horečkou a přidává se průjem. Při zvracení podávejte pouze ledové tekutiny ( vodu, rehydratační roztok ) po malých dávkách ( ideálně po lžičkách ) velmi často. U starších dětí lze podat Kinedryl.
Průjem se projevuje vodnatými stolice mnohokrát za den. Může být provázen horečkou a zvracením. Při léčbě průjmu je nejdůležitější dieta, dostatek tekutin a probiotika.